آزمایش HPV

آزمایش HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی وجود ویروس HPV را تشخیص می‌دهد، ویروسی که می‌تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی، سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود.

ممکن است پزشک شما آزمایش HPV را در موارد زیر توصیه کند:

  • تست پاپ شما غیر طبیعی بود و سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASCUS) را نشان داد.
  • شما 30 سال یا بیشتر سن دارید

اگرچه تست HPV برای سلول های دهانه رحم تایید شده است اما یک متخصص  ممکن است آزمایش HPV را برای سلول های سایر مکان ها مانند مقعد نیز پیشنهاد دهد.

اگرچه آزمایش HPV روی سلول های مقعدی به طور کلی توصیه نمی شود. اما  در برخی از موارد ذیل ممکن است غربالگری در موارد ذیل هم انجام شوند:

  • هر فرد 35 ساله یا بیشتر که HIV دارد.
  • افرادی که دارای انواع پرخطر HPV در آلت تناسلی، کیسه بیضه، دهانه رحم، واژن یا فرج هستند.
  • افرادی که تحت عمل پیوند قرار گرفته اند

آزمایش HPV

دلیل انجام آزمایش HPV

آزمایش HPV یک تست غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، اما این آزمایش به شما نمی گوید که آیا سرطان دارید یا خیر. در عوض، آزمایش وجود HPV، ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، در سیستم شما تشخیص می‌دهد. انواع خاصی از HPV – از جمله انواع 16 و 18 – خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

دانستن اینکه آیا یک نوع HPV دارید که شما را در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم قرار می دهد یا خیر، به این معنی است که شما و پزشکتان بهتر می توانید در مورد مراحل بعدی مراقبت های بهداشتی خود تصمیم بگیرید. این مراحل ممکن است شامل نظارت بر پیگیری، آزمایش بیشتر یا درمان سلول های غیر طبیعی باشد.

استفاده روتین از تست HPV زیر 30 سال توصیه نمی شود و خیلی مفید نیست. HPV از طریق تماس جنسی گسترش می یابد و در افراد جوان بسیار شایع است – اغلب، نتایج آزمایش مثبت خواهد بود. با این حال، عفونت های HPV اغلب در طی یک یا دو سال خود به خود از بین می روند.

 

خطرات آزمایش HPV

مانند هر آزمایش غربالگری، آزمایش HPV خطر نتایج مثبت یا منفی کاذب را به همراه دارد.

مثبت کاذب. نتیجه آزمایش مثبت کاذب نشان می دهد که شما دارای یک نوع پرخطر HPV هستید در حالی که واقعاً ندارید. یک نتیجه مثبت کاذب می تواند منجر به اقدامات پیگیری غیرضروری مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی و اضطراب بی مورد از نتایج آزمایش شود.

منفی اشتباه. نتیجه آزمایش منفی کاذب به این معنی است که شما واقعاً عفونت HPV دارید، اما آزمایش نشان می دهد که شما اینگونه نیستید. این ممکن است باعث تأخیر در آزمایش‌ها یا رویه‌های بعدی مناسب شود.

 

آزمایش HPV معمولاً همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود – آزمایشی که سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند تا ناهنجاری ها یا وجود سرطان را بررسی کند. تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد.