دستورالعمل ناشتایی

*بهتر است نمونه آزمایشهای ناشتا صبح اول وقت تهیه شوند .
*شام قبل از آزمایشاتی که نیاز به ناشتایی دارند، باید سبک باشد و برای اندازه گیری آزمایش های چربی خون بهتر است 72 ساعت قبل از نمونه گیری رژیم غذایی فاقد چربی باشد.
*خوردن اکثر داروها با هماهنگی پزشک معالج و آزمایشگاه در ساعات ناشتایی مجاز است. اما مصرف داروهایی که طبق نظر آزمایشگاه یا پزشک معالج بر نتیجه آزمایش تأثیرگذار باشد باید کنترل شود، لذا به منظور صحت هرچه بیشتر گزارش آزمایش باید اطلاعات مربوط به مصرف داروها توسط بیمار از وی اخذ گردد.
*براي انجام چربي هاي خون و برخي آزمايش ها نياز به 12 الی 14 ساعت ناشتايي داريم كه بهتر است ابتداي شب شام سبك ميل گردد و حداكثر تا 2 ساعت بعد آب يا مايعات ديگر مثل چاي صرف شود و روز بعد با 12 ساعت فاصله براي انجام آزمايش مراجعه كرد.
* آزمایش هاي فسفر، اوره، پرولاکتین ترجیحاً 4 ساعت ناشتا باشند.
* بهتر است نمونه گیری را قبل از ساعت 10 صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر در حد امکان خودداری شود (مگر به دستور پزشک).
* از نوشيدن آب ميوه، چاي و قهوه در طي مدت ناشتايي بپرهيزيد اما نوشيدن آب بلامانع است ( مگر آن¬كه محدوديت در مصرف آب توسط پزشك تذكر داده شده باشد).
* در طي مدت ناشتايي از استعمال دخانيات، جويدن آدامس و تمرين بدني و ورزش پرهيز نماييد. اين موارد ممكن است منجر به تحريك سيستم گوارش و تغيير در نتايج آزمايش¬ها شود.
* بعد از نمونه¬گيري شما مي¬توانيد رژيم غذايي عادي و فعاليت روزانه را شروع نماييد .